Hrajeme s vášní. Pro vás.
Lásku k hudbě mají Češi v genech. Ne nadarmo se říká: co Čech, to muzikant. Čeští hudebníci jsou ve světě právem považováni za absolutní špičku v interpretaci vážné hudby. Chcete se s nimi potkat naživo? Přijďte na koncert komorního tělesa ‘Prague Music Orchestra‘, který vznikl na začátku 21. století a dnes se řadí mezi renomovaná česká hudební tělesa. Vyniká ojedinělým, kultivovaným zvukem a je představitelem vysoce ceněného interpretačního umění.
Orchestr je složen z hráčů předních českých těles, jakými jsou například Symfonický orchestr českého rozhlasu, Česká filharmonie nebo Pražská komorní filharmonie. Naši muzikanti hrají s vášní a jsou připraveni vám předat jedinečný a nezapomenutelný zážitek.
Prague Music Orchestra je domovským tělesem sólistů, kteří jsou zavedenými umělci z řad mladé, nastupující české generace. Jsou nositeli a pokračovateli proslulé české muzikálnosti a hudební preciznosti.
Přijďte se zaposlouchat do krásných tónů, které rozeznívají unikátní prostory pražského Obecního domu. Těšíme se na vás!
Olga Jelínková
Sopranistka Olga Jelínková absolvovala Pražskou konzervatoř u Antonie Denygrové (2002) a Hudební fakultu pražské AMU ve třídě Miloslava Podskalského (2009). Zúčastnila se rovněž interpretačních kurzů u Richarda Sigmunda v italském Meranu, mistrovských kurzů u Teresy Berganzy ve španělském Santanderu, jejichž součástí bylo koncertní turné po Španělsku a Francii, a mistrovských kurzů Petera Dvorského ve Znojmě a Piešťanech.
Zobrazit více
V červnu 2011 se stala finalistkou prestižní pěvecké soutěže Concorso di canto lirico internazionale per cantanti lirici – Giacomo Puccini v italské Lucce a v listopadu 2011 získala 1. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Ke svým úspěchům si může připsat mimo jiné i vítězství v soutěži Ad honorem Mozart na pražské Bertramce (2008) a na International Pustina Competition ve Žďáru nad Sázavou (2009). Jako Rosina (G. Rossini: Lazebník sevillský) se představila v Jihočeském divadle České Budějovice, Eurydiku (J. Offenbach: Orfeus v podsvětí) zpívala v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně, Madam Herz (W. A. Mozart: Divadelní ředitel) v Městském divadle v Brně, Královnu noci (P. Shaffer: Amadeus) ve Slezském divadle Opava, Adélu (J. Strauss: Netopýr) a Královnu noci (Mozart: Kouzelná flétna) v Národním divadle Brno, Gildu (G. Verdi: Rigoletto), Olympii (Offenbach: Hoffmannov povídky) a Aminu (V. Bellini: Náměsíčná) v libereckém Divadle F. X. Šaldy; za ztvárnění Aminy se dostala do širší nominace na cenu Thálie 2010. Se souborem Státní opery Praha vystoupila v červenci 2010 v roli Micaëly (G. Bizet: Carmen) v korejském Soulu. Jako Belliniho Amina se představila také v polském Štětíně a v německém Ingolstadtu. Do svého repertoáru si koncem roku 2012 připsala titulní roli Donizettiho Lucie z Lammermooru a později Nanettu (Verdi: Falstaff), ve Slezském divadle Opava pak Despinu (Mozart: Cosi fan tutte).
Se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK se jako sólistka podílela na provedení Mahlerovy Symfonie č. 4 (září 2008) pod vedením dirigenta Jiřího Kouta a Stabat Mater F. Poulence (duben 2013) pod taktovkou Serge Bauda. Jako sólistka vystupuje pravidelně se souborem Collegium českých filharmoniků, s nímž se mj. v roce 2005 podílela na natočení CD pro dánskou firmu Classico (árie A. Dvořáka, G. Verdiho a G. Pucciniho) a podnikla koncertní turné po Japonsku (2008). Koncertně vystupuje s varhaníkem Alešem Bártou a orchestrem Atlantis pod vedením Vítězslava Podrazila.
Pro Český rozhlas natočila mj. s violistkou Jitkou Hosprovou nový písňový cyklus Zdeňka Lukáše Quis? pro soprán a violu, který jim autor dedikoval, Mimus magicus Jana Nováka pro soprán, klarinet a klavír, nebo písňový cyklus Jaroslava Křičky První touhy s klavíristou Eduardem Spáčilem a mnoho jiných skladeb. V r. 2011 nazpívala hlas hlavní hrdinky do filmu Jaroslava Brabce Aplaus. Autor hudby k tomuto filmu Jan Jirásek jí dedikoval svůj nový písňový cyklus Voice on Canvas, který spolu s klavíristou Martinem Levickým nahráli opět pro Český rozhlas.
Její spolupráce s pražským Národním divadlem začala v r. 2014 rolí Mégacla (J. Mysliveček: L’Olimpiade) v inscenaci slavné německé režisérky Ursel Herrmann. Následovala Královna noci (Mozart: Kouzelná flétna) ve Stavovském divadle, Slavík (I. Stravinskij: Le Rossignol) a Chytračka (C. Orff: Chytračka) na prknech hlavní scény ND. Od ledna 2015 je angažovaná v Moravském divadle Olomouc, kde se již jako domácí sólistka objevila v roli Lízy (E. Kálmán: Hraběnka Marica), Barčete (B. Smetana: Hubička), Gildy (Verdi: Rigoletto), Královny noci, Serafínky (R. Piskáček: Perly panny Serafínky) a Musetty (G. Puccini: La Bohéme). V Jihočeském divadle české Budějovice vystoupila v trojroli Ohně-Princezny-Slavíka v opeře M. Ravela Dítě a kouzla. Za roli Stravinského Slavíka se dostala doužší nominace na prestižní cenu Thálie za rok 2015 a získala cenu Opera Plus 2015.
V září 2016 dostala příležitost vystoupit v roli Xenie (A. Dvořák: Dimitrij) se společností Odyssey Opera a Boston Symphony Orchestra pod taktovkou Gila Rose v americkém Bostonu.
Jan Mráček
Syn MgA. Jana Mráčka, uměleckého vedoucího Československého komorního orchestru Praha, a MgA. Ludmily Mráčkové, členky Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pochází z hudební rodiny, oba rodiče jsou houslisté, absolventi pražské AMU. Otec je spolužákem Václava Hudečka a byl koncertním mistrem (např. v FOK). Kromě nich nalezneme v příbuzenstvu ještě několik dalších hudebníků.
Zobrazit víceHře na housle se začal věnovat ve věku pěti let. Střední školu absolvoval na Gymnáziu a Hudební škola hlavního města Prahy pod vedením prof. Magdaleny Mickové. Od roku 2003 studoval deset let u houslisty Jiřího Fišera. Pod jeho vedením absolvoval Pražskou konzervatoř. Ve svých třinácti letech vystupoval s houslistou Josefem Sukem. V roce 2011 se stal nejmladším sólistou v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
V rámci mistrovských kurzů spolupracoval s takovými osobnostmi, jako jsou či byli Ida Haendel, Stephen B. Shipps, Gavriel Lipkind, Leonid Kerbel, Levon Chilingirian nebo Walter Boeykens.
Roku 2010 získal druhou cenu na mezinárodní soutěži Pražské jaro. V září roku 2014 vyhrál mezinárodní soutěž Fritze Kreislera ve Vídni. Působí jako asistent na Akademii Václava Hudečka a letních hudebních kurzech v Luhačovicích.
V roce 2016 se oženil a má syna.
V současné době (2016) studuje ve Vídni, Universität für Musik und darstellende Kunst, pod vedením koncertního mistra Wiener Symphoniker Jana Pospíchala.
Vlastimil Kobrle
V letech 1989-1993 studoval na konzervatoři v Teplicích u prof. Jiřiny Dlouhé. Do roku 1997 byl žákem profesora Václava Snítila na AMU v Praze. Během svého studia se úspěšně zúčastnil několika mezinárodních soutěží (Záhřeb SRN, „Beethovenův Hradec“) a soutěže konzervatoří ČR. Svá studia ukončil celovečerním houslovým recitálem a též předvedením Koncertu pro housle a orchestr D-dur J.Brahmse společně se Severočeskou filharmonií.
Zobrazit více
Absolvoval mistrovské kurzy ve Švýcarsku pod vedením Prof. Alberta Lysyho a kurzy komorní hudby v Rakousku u Prof. Schulze. Pět let působil v Sukově komorním orchestru. Jako koncertní mistr s tímto tělesem absolvoval turné po Německu, Itálii, Španělsku, Holandsku, Japonsku a Číně. V tomto období intenzivně spolupracoval s Josefem Sukem a koncertoval s ním jako sólista doma i v zahraničí. Od roku 2000 je koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Pravidelně účinkuje jako sólista s Novým pražským collegiem rozhlasových symfoniků.
Petr Zdvihal
Petr Zdvihal (1973) je absolventem pardubické konzervatoře (prof. Vladimír Kulík) a HAMU v Praze (prof. Václav Snítil). Zúčastnil se také mistrovských kurzů prof. Alberta Lysyho ve Švýcarsku. Stal se vítězem mezinárodní soutěže „Beethovenův Hradec“, kde navíc získal cenu za nejlepší provedení Beethovenovy skladby. Jako sólista vystupoval již s více než patnácti orchestry v České republice, Německu a Španělsku. V současnosti je rovněž koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Ondřej Skopový
Ondřej Skopový (1980) vystudoval Pražskou konzervatoř pod vedením prof. Dany Vlachové. Již během těchto studií byl členem PKF (Pražské komorní filharmonie). V letech 2000 až 2005 studoval ve třídě Prof. Petra Messiereura na HAMU v Praze. Během těchto let zastával funkci koncertního mistra a sólisty AKS (Akademických komorních sólistů). V květnu roku 2001 úspěšně vykonal konkurz do České filharmonie, kam ze studijních důvodů nenastoupil.
Zobrazit více
Téhož roku byl přijat do Symfonického orchestru Českého rozhlasu, v tomto tělese od ledna roku 2006 do srpna 2007 zastával funkci vedoucího druhých houslí. Od roku 2007 až dosud zastává funkci zástupce vedoucího druhých houslí v orchestru České filharmonie. Kromě působení v symfonickém orchestru je členem Prague Royal Orchestra, který se soustředí na komorní hudbu. V tomto tělese je od roku 2000 koncertním mistrem a od roku 2003 zde působí jako stálý sólista. V posledních letech se též aktivně věnuje komorní hře. Především se zabývá interpretací soudobé hudby ve složení housle a kontrabas. S kontrabasistou Davidem Pavelkou již nahrával pro Český rozhlas skladby soudobých autorů.
Anna Dolejší
Anna Dolejší je absolventkou Pražské konzervatoře v oboru klasický zpěv u profesorky Zuzany Laszlóové a hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze pod vedením významné české sopranistky, profesorky Jany Jonášové.
Zobrazit více
Již během studií na konzervatoři svými sopránovými party doplnila koncerty Pražského mužského sboru pod vedením dirigenta Miroslava Košlera. Při studiu na HAMU účinkovala v divadle F. X. Šaldy v Liberci. V současnosti pravidelně účinkuje v koncertních představeních sestavených z nejslavnějších árií významných světových i domácích autorů uváděných v Obecním domě v Praze, v Městském divadle v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. Dále pravidelně koncertuje v zrcadlové kapli pražského Klementina s komorním kvartetem a varhanami v pásmech složených ze známých děl klasické hudby. Svůj zájem o barokní hudbu uplatňuje se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně při pořádání pravidelných abonentních koncertů. Je také interpretkou písňových cyklů a hudebních děl soudobých autorů. Koncertně vystupuje u nás i v zahraničí.
Pedagogickou praxi absolvovala ve Škole hudby a zpěvu profesorky Jiřiny Markové. Vyučuje sólový zpěv a hudební nauku na Základní umělecké škole B. M. Černohorského v Nymburku a soukromě se věnuje individuální výuce zpěvu a přípravě žáků ke zkouškám na konzervatoř.